Börtönbüntetés a pénzügyi visszaélések miatt
Töröcskei Istvánt, a Széchenyi István Hitelszövetkezet korábbi elnökét a Pécsi Ítélőtábla három év letöltendő börtönbüntetésre ítélte hűtlen kezelés miatt. Ezzel a döntéssel az üzletember a pénzügyi rendszerek felelősségteljes működésének aláásásában való részvételét ismerik el.
A hitelszövetkezet ügyvezetője, B. L. szintén letöltendő szabadságvesztést kapott, három és fél évre. A bíróság mindkét vádlottat négy év közügyektől eltiltásra is ítélte, ezzel hangsúlyozva a pénzkezelésben bekövetkező súlyos szabálytalanságokat.
A pénzügyi felügyelet szerepe
Nyári Roland, a Pécsi Fellebbviteli Főügyészség helyettes szóvivője elmondta, hogy a büntetés kétharmada után bocsáthatók szabadlábra az elítéltek. Töröcskei István és kollégája fellebbezést nyújtottak be az ítélet ellen, miközben mindketten tagadták bűnösségüket.
A pénzügyi helyzet 2012-re tragikusan megváltozott a Széchenyi István Hitelszövetkezetnél, amit a korábbi hitelezési gyakorlatok okoztak. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete fokozott ellenőrzést rendelt el, de a vezetés felelőtlen döntései továbbra is folytatódtak.
Drámai következmények
A felelőtlen hitelezés nyomán több mint félmilliárd forintos vagyoni hátrányt szenvedett el a hitelszövetkezet, mely miatt a vádlottak a bíróság előtt felelősségre vonás alá kerültek. A Zalaegerszegi Törvényszék tavaly februárban sok vádlottat felmentett, de a fellebbviteli bíróság másképp döntött.
A Pécsi Ítélőtábla megállapította a vádlottak bűnösségét hűtlen kezelés bűntettében, ezzel hangsúlyozva a pénzügyi rendszer védelmét szolgáló jogi előírások betartásának szükségességét. A döntés figyelmeztető jelzés a pénzügyi szektor számára, ahol a felelősségteljes gazdálkodás elengedhetetlen.
Töröcskei István más ügyekben is érintett
Töröcskei Istvánt nem csupán ezen ügy miatt marasztalták el, hanem a Széchenyi Bank körüli bűnszervezet kapcsán is összefonódott a pénzügyi visszaélésekkel. Az üzletember nemcsak az üzleti szférában, hanem a közigazgatásban is fontos szerepet töltött be, hiszen az Államadósság Kezelő Központ vezetője is volt.
A következő lépések a jogi eljárásban tovább folytatódnak, mivel a vádlottak és ügyvédjeik fellebbezésére figyelemmel a Kúria elé kerül az ügy. Ezzel a döntéssel a pénzügyi rendszerek átláthatóságának és megbízhatóságának megőrzésére irányuló törekvések újabb fejezetéhez érkeztünk.
Forrás: www.portfolio.hu/bank/20250530/harom-ev-letoltendo-bortonbuntetesre-iteltek-torocskei-istvant-764957
